Охтирський міський краєзнавчий музей, Сумщина

Охтирський міський краєзнавчий музей у центрі міста, яке розташоване всього за 40 кілометрів від російського кордону і яке в перші дні війни дуже постраждало від російських бомб і ракет, більше не придатний для використання. В аварійному стані. З забитими фанерою вікнами, зруйнованим дахом, тріснутими стінами. Пізніше міська влада і команда музею вирішуватимуть, чи можна відновити будинок кінця 19 століття. Зараз фонди музею перевезені в інше приміщення, музей має всі необхідні пакувальні матеріали, евакуаційні скрині, «першочергові експонати» підготовлені до евакуації. А на грантові кошти будинок музею законсервовано, аби він міг пережити цю зиму. 
Охтирський краєзнавчий музей став пілотним епізодом нового проєкту Благодійної організації "Фонд культурної спадщини України" «Поранена культура», в якому є дві складові: 
документація досвіду музейних працівників та самих музеїв як культурних об’єктів через відеоінтерв’ю з головними дійовими особами за методом усної історії;
діджиталізація культурної спадщини із застосуванням VR-технологій. 

Результат експедиції до музею, яку провели Інтерв‘юерка Ліана Бліхарська і операторка Наталі Хасаншін, можна переглянути у відео, а також ознайомитись з матеріалами в рамках проєкту “Поранена культура”

Багато інформації ми отримали саме завдяки ініціативі директорки музею - Людмили Міщенко, тож додаємо також її особисті думки: 

"У ніч із 7 на 8 березня 2022 року в результаті авіаудару російської армії наш музей було зруйновано. З 9 березня по 23 квітня працівники музею (частина виїхала з міста, частина не вийшла на роботу), віддані вірному служінню своїй професії, разом із рідними і волонтерами ліквідовували завали. Рятували і переміщали експонати, які зберігалися в підвальному приміщенні музею. Нальоти ворожої авіації, постійні артобстріли не злякали нас і не завадили врятувати колекцію музею. 
Від авіаудару 25 лютого було знищено міську ТЕЦ. Перебуваючи в холодних домівках, ми всі важко перехворіли. В аптеках ліки були відсутні, бо їх масово скуповували охтирчани. Продукти харчування також було важко здобути, бо ми були в оточенні, і тільки дорога на Полтавщину давала шанси вижити. Звідти нам завозили продукти харчування, ліки. Працювали на 2/3 зарплати, а ціни виросли в кілька разів. Та ми не виїхали з міста, бо відчували велику відповідальність за порятунок музейної колекції, не зрадили професії. Ми вистояли! І зараз робимо все, щоб зберегти музейне надбання для нащадків. 
Колектив комунального закладу «Охтирський міський краєзнавчий музей» щиро і сердечно дякує Музейному кризовому центру за фінансову підтримку і допомогу. 
Дякуємо вам за увагу до нас! Дякуємо, бо тільки ваша підтримка дала і дає сили жити!"

Фото Валентина Клименко 

Share by: